Jak vybrat centrální vysavač

Centrální vysavače

Tento text Vám pomůže orientovat se v kategorii Centrální vysavače.

Tento krátký průvodce Vám objasní základní pojmy a sdělí podstatné informace, které potřebuje znát pro správný výběr centrálního vysavače, který bude plně vyhovovat Vašim potřebám a požadavkům.

1) Co je centrální vysavač

Ačkoli je centrální vysavač předchůdcem vysavačů přenosných, řada z nás přesně neví, co si pod pojmem centrální vysavač představit. Proto krátká instruktáž na úvod.

Jedná se o vysavač, jehož tělo je pevně zabudováno v provozní části domu (garáži, sklepě...), popřípadě v nábytku. Od těla vysavače vedou zabudované plastové trubice, které zajišťují rozvod potřebného podtlaku pro úklid a odvod nečistot. Tyto trubice jsou zakončeny tzv. vysavačovou zásuvkou, do které se zapojí již známá sací hadice s hubicí. Sací hadice se vyrábí v různých délkách (až 18m), proto se nemusíte obávat, že budete mít zdi obsypané zásuvkami pro připojení hadic nebo že vysavačem někam nedosáhnete.  

2) Výhody centrálního vysavače

  • Všechen vzduch a nečistoty z vysavače jsou odváděny mimo prostor domu
  • Při vysávání manipulujete pouze s lehkými sacími hadicemi, nikoli s celým tělem vysavače, jak je tomu u přenosných vysavačů
  • Vysávání s centrálním vysavačem je velice tiché. Hluk vydává pouze tělo vysavače, které je umístěno v provozní části domu
  • Sběrnou nádobu na nečistoty stačí vyprazdňovat přibližně jednou ročně

3) Nevýhody centrálního vysavače

  • Pokud si chcete centrální vysavač pořídit již do hotového domu nebo bytu, nevyhnete se stavebním úpravám
  • Ve srovnání s přenosnými vysavači vyšší pořizovací cena

4) Filtrace

Schopnosti přístroje odfiltrovat nečistoty věnujte při výběru centrálního vysavače zvýšenou pozornost. Právě dobrá filtrace je totiž veličinou, která určuje kvalitu vysavače.

Při výběru nového domácího pomocníka se setkáte s provedením cyklonovým a filtrovým. Efektivnější z těchto dvou variant je přístroj cyklonový, ve kterém dochází k vytváření víru, díky kterému těžší nečistoty propadnou do prachového kanystru a mikroskopické částice jsou zachyceny na stěnách filtru.

Maximálního úspěchu při filtraci pak dosáhnete při výběru cyklonového vysavače s pohyblivým filtrem a rozšířenou filtrační plochou ze speciálních materiálů.  

5) Sací výkon

Pokud nejste v nákupu spotřebičů úplným nováčkem, jistě už znáte tuto rovnici:
vetší příkon = vetší výkon = větší spotřeba elektrické energie

Nenechte se ale zmást! Pokud si pořídíte opravdu kvalitní centrální vysavač, zvládne s nižší spotřebou odvést lepší práci, než-li levný přístroj s vyšším příkonem!

6) Suché X Mokré sání

Suché sání je právem rozšířenější formou úklidu. Je totiž jednoduché a především účinné.

Mokré sání se oproti suchému sání musí potýkat s odvodem vysáté vody. Vlhké prostředí v odvodných trubkách vede při nedostatečné údržbě k množení bakterií a plísní, což může skončit až neprůchodností trubek. Tento problém mají spolehlivě vyřešeni jen opravdu kvalitní výrobci, proto rozhodnete-li se pro centrální vysavač s mokrým sáním, vybírejte opravdu pečlivě.

Věříme, že Vám náš průvodce zodpověděl všechny podstatné otázky týkající se výběru centrálního vysavače a Vy si tak budete moci vybrat přístroj, který Vám bude vyhovovat a budete s ním plně spokojeni.

Nejoblíbenější centrální vysavače